דפי הנצחה מרדכי ( בונדי) סנש

מרדכי ( בונדי) סנש

הורים: אויגן וטרזיה
תאריך לידה: ב' באייר תרע"ה | 16 באפריל 1915
תאריך פטירה: י' ניסן תשס"ז | 29 במרץ 2007

מרדכי ( בונדי) סנש

מרדכי, או כפי שכולם כינו אותו – בונדי, נולד בשנת 1915 בכפר טרבש, בחבל סאטמר שבטרנסילבניה – אז תחת שלטון הונגרי. אביו היה פקיד ממשלתי בכפר, אחראי על רישום התושבים וגביית מיסים, ובזכות זאת קיבלה המשפחה רשות להחזיק בשטח אדמה, עליו פיתחו משק חקלאי של ירקות, סוסים פרות ועופות. בונדי היה האח השלישי בין 5 בנים ו 2 בנות. ב1919 עבר החבל לשלטון רומני. האחים מישו, אגי ואליהו הלכו לתנועת הבונים, עלו לארץ ונמנו על מייסדי קיבוץ מעגן. בונדי סיים בית ספר תיכון ולימודי מסחר והנהלת חשבונות. למרות ההגבלות על העסקת יהודים הצליח למצוא עבודה בחברה מסחרית בעיר הבירה קלוז'.
עם עליית הנאצים לשלטון, רומניה הופכת לבעלת בריתם ומנהיגה חוקים אנטישמיים. בונדי גוייס למחנה עבודה. במרץ 1944 נפרד בפעם האחרונה מהוריו. הגרמנים כבשו את צפון טרנסילבניה, וההורים ובני משפחה נוספים נשלחו לאושוויץ.

בשנת 1944 נקלע בונדי, בהיותו בפלוגת עבודת כפייה של הצבא ההונגרי, לאיזור חזית המלחמה עם הרוסים. הפלוגה כולה נפלה בשבי הצבא האדום. הרוסים האשימו את היהודים בשיתוף פעולה עם הגרמנים, והחזיקו אותם בשבי ארבע שנים. היו אלה שנים נוראות, ורק כוח רצון החיים העז , והעזרה והתמיכה בין השבויים היהודים, עזרו להם לשרוד. הם נדדו בין ערי רוסיה ההרוסות, ללא לבוש וציוד מתאים לקור המקפיא, ניזונים משיירי מזון, מצפים בכליון עיניים לבשורת השחרור.

אחרי 4 שנים בשבי הרוסי, חוזר בונדי ב1948 לרומניה הקומוניסטית ומשקם את חייו. הוא נפגש עם אחיו פאלי ומשפחתו, משתלב בעבודה בהנהלת חשבונות כמנהל מחלקה, ומתחתן עם קטי. בשנת 1952 נולד בנם היחיד, גבי. בליבם מפעמת שאיפה עזה לעלות לישראל ולהצטרף לאחים בקיבוץ מעגן. המשפחה מגישה בקשה לעלות לישראל. כעונש על כך הורד בונדי לדרגת פעול ייצור פשוט. בשנת 1962 הגיע סוף סוף האישור המיוחל, המשפחה הקטנה – בונדי קטי וגבי, יחד עם האח פאלי ומשפחתו, עולים לארץ, מתאחדים עם בני משפחתם העניפה ומצטרפים למעגן.

למרות שהגיעו מאוחר, השתלבו בונדי וקטי במהירות ובקלות בחיי החברה והעבודה בקיבוץ. לאחר שלמד את השפה העברית, עבד בונדי במעגן במספר ענפים. הוא החל את דרכו בנוי, ולאחר מכן נמנה במשך מספר שנים על צוות ענף הבננות. משם עבר לרכז את התמרים, ענף שבתקופתו הורחב וצמח. עקב בעייה בריאותית נאלץ לפרוש, וקיבל על עצמו את האחריות למחסן הכללי ולהדברה בקיבוץ. בונדי ביצע את כל תפקידיו במסירות ובנאמנות. לצד עבודתו, עסק בהתנדבות במספר תחומים. הוא עסק בטיפול בסוסים במשק, תחום אותו הכיר מימי נעוריו. כמו כן התמסר לטיפול בבית הקברות, נקיונו, טיפוח הנוי ותחזוקה.
בשנת 1993 נחתה על בונדי וקטי מכה קשה עם פטירתו של הבן היחיד, גבי ז"ל. הם נשאו את כאבם ואבלם בדממה, והמשיכו בשגרת החיים והעבודה בקיבוץ.

92 שנים חי בינינו בונדי. הוא זכה לשיבה טובה, וכמעט עד לימיו האחרונים היה חבר פעיל ומעורב בחיי הקיבוץ. נזכור אותו כחבר נאמן, ואיכפתי, ואת תרומתו לחקלאות במעגן.

יהי זכרו ברוך

התמונות שיכות לארכיון מעגן וצולמו ע"י יחיאל בן יוסף וחברי מעגן