דפי הנצחה יואל שלגי

יואל שלגי

הורים: משה וגיזלה
תאריך לידה: כב טבת התרפ"א | 2 ינואר 1921
תאריך פטירה: כ"ד טבת תשנ"ז | 3 ינואר 1992

יואל שלגי

יואל שלגי נולד בעיר גרוס ורדני Oradea Make הוא היה בן שני למשפחת שלגי. אביו היה סוכן נסיעות לבית חרושת לעורות בשם מוצן וסוכן ראשי לבית החרושת לתרופות Bayer  ברומניה.

את לימודיו התחיל בבית הספר היהודי האורתודוקסי מכתה א' עד ח' ואת הכיתות ט' עד י"ב בליצאום הנאולוגי ע"ש הרב '"ר קצ'קמטי – כולל הבגרות. כפי שידוע, בשנת 1940 חולקה טרנסילבניה לשניים והעיר אורדאה הועברה לשלטון הונגרי. עובדה זו הפכה את גורל יהודי העיר להרת אסון, רובם הוגלו והושמדו בימי השואה המחרידים.

כבר בשנת 1942 גויסו אלפי צעירים יהודים וגם יואל ביניהם במסגרת פלוגות עבודה של יהודים שהובלו לחזית המזרח ומעטים מהם חזרו מהתופת. יואל, שפר עליו גורלו ואחרי תלאות רבות וקשות ניצל, חזר כאוד מוצל משריפה והתחיל לבנות עתידו על הריסות העבר. עם השחרור עבד בשורות ארגון הצלב האדום. הוא עלה ארצה בשנת 1946 מקונסטנצה שברומניה עם קבוצת חלוצים שהיו ביחד בהכשרה בארמון אולמן שבאורדאה. הקבוצה מנתה כ-60 איש.

את ההכשרה הקים יואל אחרי מושבת קיץ שהתקיימה בסובטה.

הוא ריכז את החלוצים מאורדאה וארד. עבדו בגן העיר ובמקצועות שרכשו. בנוסף לריכוז וניהול השתתף בהברחת אנשים דרך הגבול הרומני להונגריה. בהגיעו ארצה התברר לו שמעגן לא יכולה לקלוט את הקבוצה אליה השתייך יואל וכך הם נקלטו בקיבוץ כפר גלעדי.

בתום שהות של שנה בכפר גלעדי הגיע יואל לקיבוץ מעגן ב-14.1.1947. הוא שרת ב"הגנה" במחלקת "הפרוצים" של עמק הירדן.

השתתף במלחמת השחרור במסגרת גדוד "ברק 12" והשתתף בקרבות צמח.

נפצע משלושה רסיסים, שניים הוצאו ואחד נשאר לצמיתות בגופו.

במעגן היה לאחד מעמודי התווך של ענף הרפת. בחורף שנת 1974 הכיר את אולגה גרוס, נקלטת חדשה במעגן. היכרות שהובילה לברית נישואין ולחיי נישואין יפים ומאושרים. נולדו להם 2 בנות ובהמשך זכו לנכדים ואף לנינה. המשפחה הסבה אושר ונחת בחייו של יואל.

בשנת 1955 נותח בעמוד השדרה ואחרי החלמה נכנס לעבוד בהנהלת החשבונות והתמיד בכך 22 שנים.

בשנת 1979 למד טיפול ברגליים – פדיקור, ובשנים האחרונות למד את רזי הרפואה האלטרנטיבית. לימודים אלה גרמו לו לסיפוק רב והוא פעל רבות להקל על מצוקתם וסבלם של החברים.

גם בעת מחלתו הקשה שמר על מוראל גבוה, עשה הכל לא להכביד על סביבתו – כל עוד נשמה באפו.

במעגן יזכרו אותו כאחד מבוני ונאמני המקום המסורים ביותר.

יהי זכרו ברוך

התמונות שיכות לארכיון מעגן וצולמו ע"י יחיאל בן יוסף וחברי מעגן