דפי הנצחה יהודה (יודקה) מעיני

יהודה (יודקה) מעיני

הורים: גרשון וסיניורה מיה
תאריך לידה: ו' טבת תרצ"ו | 1 בינואר 1936
תאריך פטירה: כ"ו בשבט תשע"ז | 22 בפברואר 2017

יהודה (יודקה) מעיני

יהודה, שכולם קראו לו יוד'קה, נולד בפתח תקווה בשנת 1936, למשפחת מייה – משפחה שמוצאה ביהדות תורכיה המפוארת, משם עברו לקובה ואחר כך עלו לארץ. הוא היה הבן הצעיר במשפחה של ששה אחים ואחיות. ההורים היו מסורתיים והקפידו במיוחד על שמירת השבת. האב גרשון חי במעגן מספר שנים ונקבר בבית העלמין של הקיבוץ.

יוד'קה הגיע כנער בן 15 למעגן כחניך בחברת הנוער "איתנים" אותה הדריכו חברי מעגן מנחם דניב, וילי קדם ואחרים. יוד'קה וחבר נוסף – שני נערים צעירים – החליטו שהם עוזבים את הבית, והגיעו למעגן בטרמפים עוד לפני כל השאר.  יחד עם חברי הקבוצה שילב לימודים ועבודה בענפי המשק, התגייס איתם לנח"ל, ויחד חזרו כגרעין למעגן. יוד'קה היה בחור יפה תואר, משכמו ומעלה ורקדן מעולה, ולא חסרו לו מחזרות. אבל אז הכיר במחנה הנח"ל הצמוד למעגן את הנחלאית מלכה, והם היו לזוג.

יוד'קה עבד בקיבוץ במספר ענפים ותפקידים, ובכולם גילה חריצות ואחריות ראויים לציון. התכונה שאפיינה אותו היתה "ייקיות" ועקשנות – הקפדה ללא פשרות על כל הפרטים הקטנים. שנים ארוכות נמנה על צוות החקלאות של מעגן. היה חקלאי מקצועי ובעל יידע רב. הוא הצטיין כמפעיל שופל, הטרקטוריסט מספר 1 של מעגן, בחריש ובפילוס של החלקות. זכור כפלחניק וכמספויניק המיתולוגי של מעגן, מהתקופה שבה העמיסו תלתן וירק על העגלה, ופרקו את הירק בקלשונים לאבוסי הפרות. בלג'ון גידל תבואות ואבטיחים.

בשתילת בננות, הוא היה מהמומחים שידעו להוציא את שתילי הבננות עם דקר – עבודה שדרשה כוח רב בצד טביעת עין וניסיון, והיה מגוייס "למילואים" בכל שתילה.

תקופה ארוכה שימש כחצרן, כשבאותן שנים לחצרן היו תחומי אחריות נרחבים, החל מחלוקת סיגריות ועד לתיקון אופניים ולתיקוני אינסטלציה. כמו כן היה נהג בית. את שנות עבודתו האחרונות עשה בכפר הנופש כקופאי, וגם בתפקיד זה בלט בתכונותיו – הקפדה על דיוק והתעקשות על כל פרט קטן. לאורך השנים היה חבר מעורב ופעיל בקהילת מעגן.

לאחרונה ראיין גיא שוקרני את מלכה לעלון מעגן, להלן קטע מהראיון: "יודקה ומלכה מתגעגעים בעיקר למרכז הקיבוץ הישן, עת הילדים היו מתאספים על המדשאות ומחכים להורים ליד חדר האוכל, שם היו משחקים יחד עד לכיבוי האורות, לתחושת החברותא והביחד. כמו כן היו נוהגים לאמץ שני חבר'ה מכל גרעין שהגיע לקיבוץ (ביניהם גם בז'ה). בימי שישי היו עושים ארוחות יחד עם המאומצים וזאת היתה חווייה מיוחדת שהם אהבו מאוד, ועד היום הם מקבלים מכתבים וביקורים מהילדים שאימצו."

יוד'קה היה חבר קבוצת "איתנים" – חברת נוער שהתחנכה במעגן, הפכה לגרעין נח"ל והשלימה את מעגן. מבחינת הגיל והמקום, הם היו תמיד "דור הביניים", בין הוותיקים לבין בני הקיבוץ הראשונים.

יוד'קה ומלכה הקימו משפחה מפוארת, עם ארבעת ילדיהם, וזכו לראות נכדים בוגרים, ואפילו נינים – ילדיו של רום – כאן במעגן.

בשנותיו האחרונות סבל ממחלה קשה, עמד בגבורה בטיפולים רבים, ולא איבד את רצון החיים, המשיך לעבוד ולהיות איש משפחה וסבא מסור.

למלכה, איילה, יעל, אסנת ויובל, לנכדים ובני המשפחה – אנו אתכם באבלכם הכבד.  נזכור אותו כאיש עבודה חרוץ ומסור, חבר נאמן בקיבוץ מעגן.

יהי זכרו ברוך

התמונות שיכות לארכיון מעגן וצולמו ע"י יחיאל בן יוסף וחברי מעגן