דפי הנצחה דיטה לבנקופף

דיטה לבנקופף

הורים: יצחק ורוזה-רחל
תאריך לידה: ה' באייר תרפ"ד | 9 במאי 1924
תאריך פטירה: ג' בטבת תש"ס | 12 דצמבר 1999

דיטה לבנקופף

דיטה נולדה בשנת 1924 בקלוז' עיר הבירה של טרנסילבניה. משחר נעוריה היתה חברה פעילה בתנועת הנוער "הבונים". התנועה חינכה לחלוציות, עלייה לארץ ישראל וליישום קיבוץ טרנסילבני בארץ.

דיטה עלתה ארצה בשעה 1941 במסגרת עליית הנוער. בתקופה זו העלייה ארצה היתה בלתי אפשרית וגם שערי ארץ ישראל היו סגורים. המבוגרים בינינו שהיו חלוצים, עלו ארצה ב-1939 בעלייה בלתי לגאלית באוניות המעפילים, דיטה השתייכה לשכבה הצעירה יותר ועם חבריה חיפשו דרך לעלות. למזלם היתה מסגרת של עליית הנוער שהגרמנים והאנגלים הסכימו לעלייתם וכך בשנת 1941 דיטה עם  כ-30 חברים מטרנסילבניה הצליחו לעלות בעלייה לגאלית במסגרת חברת נוער שנקראה נוער ד'.

באפיקים שהו שנתיים שם העבירה זמנה בעבודה ולימודים, הם ידעו שבתוך התקופה הם יצטרפו לקיבוץ מעגן שחבריו ישבו בחצר כנרת.

בחצר כנרת דיטה השתלבה בעבודות שונות ועם עלייתנו לקרקע, דיטה היתה בין הראשונות שהקימו את ענף הכרם ועבדה בענף שנים רבות בנאמנות. לאחר מכן קיבלה על עצמה ללמד עברית באולפן של עולים חדשים שהגיעו לקיבוץ. מאוחר יותר לקחה את האחריות על הספרייה במעגן והמשיכה בעבודה זאת שנים רבות. מעבודת הספרייה עברה לנהל את הארכיון, שם התמידה בעבודתה כל עוד כוחותיה אפשרו זאת. דיטה היתה רעיה מסורה, אם וסבתא שדאגה רבות לילדיה ונכדיה.

בית מעגן משתתף בצערו של חברנו טדי, של הבנות ושל כל המשפחה

יהי זכרה ברוך

התמונות שיכות לארכיון מעגן וצולמו ע"י יחיאל בן יוסף וחברי מעגן